Nominations Details

Abstract of Nominations Received
Sl.No Name of the Constituency No of  Nominations Received Name of the Candidate Party Affiliation No.of Sets filed
1 119-Bhadrachalam 1 Midiyam Babu Rao Communist Party of India (Marxist) 1
2 Gundu Saratha Babu Bahujan Samaj Party (National) 1
3 Ramesh Babu Bhukya Pyramid Party India 1
4 Tellam Venkata Rao Telangana Rashtra Samithi 1
5 Kunja Satyavathi Bharathiya Janatha Party 1
6 Pandra Hemasundar Independent 1
7 Podem Veeraiah Indian National Congress 1
8 Chele Anusha Independent 1
9 Punem Pradeep Kumar Republican Party of India 1
10 Karam Naveen Independent 1
2 118-Aswaraopeta 1 Angothu Krishna Independent 1
2 Banoth Ramesh B.S.P 1
3 Bhukya Prasada Rao B.J.P 1
4 Gugolothu Ramulu Pyramid Party India 1
5 Kangala Kallaiah Independent 1
6 Lakshmana Rao Kanithi Independent 1
7 Mecha Nageswara Rao Telugudesam Party 1
8 Mood Balaji Bahujan Mukthi Party 1
9 Tanam Ravindar C.P.I (M) 1
10 Thati Venkateswarlu S/o. Kattappa TRS 1
11 Thati Venkateswarlu S/o. Veeraswamy Independent 1
12 Venkata Narsaiah Kanneboina Gondwada Ghanatantra Party 1
3 117-Kothagudem 1 Gundapaneni Sathish Aam Aadmi Party 1
2 Essampalli Vamshi Krishna Independent 1
3 A.Ramalingeswara Rao Independent 1
4 Adavalli Krishna Bahujana Left Party 1
5 Azam Shaik Independent 1
6 Bhukya Chandra Shekar Loktantrik Sarvajan Samaj 1
7 Byreddy Prabhakar Reddy Bharatiya Janatha Party 1
8 Dharavath Venkatesh Independent 1
9 Gugulothu Naresh Independent 1
10 Gugulothu Rajesh Naik Bahujan Mukthi Party 1
11 Antar Satish @ Palangthod Hanter Sateesh Kumar Independent 1
12 Hanumantha Rao Surampalli Pyramid Party India 1
13 Jalagam Venkat Rao Telangana Rashtra Samithi 1
14 Komaram Buchaiah Independent 1
15 Medaboina Venkateswar Rao Independent 1
16 Ramanareddy Sureddy Independent 1
17 Venkateswara Rao Vanama Indian National Congress (INC) 1
4 111-Yellandu 1 Abbaiah Vooke Independent 1
2 Banoth Balaji Rao Independent 1
3 Bhanu Maloth Independent 1
4 Easam Narasimha Rao Independent 1
5 Guguloth Vinod Kumar Independent 1
6 Hanuma Mood Aam Aadmi Party 1
7 Kanakaiah Koram Telangana Rashtra Samithi 1
8 Munna Naik Malotu Independent 1
9 Muthaiah Polebaoina Independent 1
10 Naaga Sravanthi Mokalla Bharathiya Janatha Party 1
11 Narasaiah Gummadi Independent 1
12 Pragathi Mokalla Independent 1
13 Rambai Alias Haripriya Banoth Indian National Congress 1
14 Ravi Gugulothu Independent 1
15 Satyam Yadallapalli Independent 1
16 Subash Chandra Arem Independent 1
5 110-Pinapaka 1 Borra Raghavulu Loktantrik Sarvjan Smaj Party 1
2 Chanda Santosh Kumar Bharatiya Janatha Party 1
3 Bhukya Chitti Babu Pyramid Party India 1
4 Choulam Arun Kumar Independent 1
5 Guguloth Vijaya Bharatiya Bahujan
Kranthi Dal Party
1
6 Kalthi Yerraiah Independent 1
7 Kanithi Veerababu Independent 1
8 Katiboina Nageswara Rao CPI(M) 1
9 Komaram Rajashekar Telangana Prajala Party 1
10 Mukthi Satyam Independent 1
11 Palvancha Durga Independent 1
12 Payam Pothaiah Dora Shivasena 1
13 Payam Venkateswarlu TRS 1
14 Rega Kantha Rao Indian National Congress Party 1
15 Tejavath Naresh Bahujana Mukti Party 1
16 Thumma Nagaraju Gondwana Gantantra Party 1
Total Candidates 71